Nisshin Violet Kakmjöl, 1kg

53.00 kr

Upptäck hemligheten bakom de otroligt lätta och luftiga japanska bakverken med Nisshin Violet Kakmjöl! Detta är ett premium vetemjöl från Japan, speciellt framtaget för att ge dina tårtor, kakor och andra desserter en oöverträffad mjuk och fin textur.

Nisshin Violet är ett så kallat lågglutenmjöl (hakuriki-ko), vilket är avgörande för att skapa den delikata och fuktiga konsistensen som kännetecknar japanska sötsaker som Castella-kaka, rulltårta och fluffig sockerkaka. Mjölets fina malning säkerställer att dina bakverk blir exceptionellt lätta och får en smälta-i-munnen-känsla.

Men det stannar inte vid bakning! Detta mångsidiga mjöl är även perfekt för att göra en superlätt och krispig frityrsmet – idealisk för autentisk tempura. Ge dina friterade räkor och grönsaker den där eftertraktade, frasiga ytan som inte blir tung eller oljig.

Oavsett om du är en erfaren bagare som vill återskapa äkta japanska recept eller en nybörjare som siktar på ett perfekt resultat, är Nisshin Violet Kakmjöl det självklara valet.

Produktdetaljer:

  • Vikt: 1 kg
  • Ursprung: Japan
  • Användning: Tårtor, kakor, muffins, tempura, och andra recept som kräver ett mjöl med lägre glutenhalt.

30 i lager

Artikelnr: 40-1199 Kategorier: , Product ID: 13406

Beskrivning

Ytterligare information

Vikt 1 kg

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.